FAIL (the browser should render some flash content, not this).
طراحی شهری
بسته آموزشی
آشنایی با رشته

سراسری

 

آزاد

معرفي رشته طراحي شهري در مقطع كارشناسي ارشد

تعاريف ارائه شده در مورد طراحي شهري بسيار متكتر و بر اساس ديدگاه افراد مختلف، متفاوت مي‌باشد. از زماني كه مربوط به دوران جنيني طراحي شهري مي‌شود، تا زماني كه با پشت سر گذاشتن زمان به بلوغي نسبي رسيده است، تعاريف متفاوتي ارائه شده است. كه در نهايت طراحي شهري با تكامل يافتن در طول زمان و به دست آوردن تجارب فراوان به تعريفي نسبتاً جامع و مانع‌تري دست پيدا كرده است. طراحي شهري فعاليتي است ميان رشته‌اي و گروهي، كه توامان در برگيرنده فرآيند مسئله‌گشايي و راه‌حل‌هايي است كه هدفشان سامان بخشي كالبدي عرصه عمومي شهر به نحوي است، كه موجب ارتقاي كيفيت عملكردي زيست محيط و تجربه زيباشناختي و مكان‌هاي شهري است.

گرايش‌ها و ابعاد مختلف اين رشته در كارشناسي ارشد
اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد گرايش ندارد.

وضعيت ادامه تحصيل در خارج از كشور
براي اقدام به منظور ادامه تحصيل در خارج از كشور متأسفانه اغلب بايد به صورت شخصي اقدام شود، چرا كه نه دانشگاه‌ها و به مؤسسات خاص چندان براي بورسيه‌ي افراد براي تحصيل در خارج از كشور اقدام نمي‌كنند، گرفتن پذيرش براي ادامه تحصيل در خارج از كشور اكثراً از طريق شخص صورت گرفته كه حال هر كشوري شرايط خاص خود را پيش روي افراد قرار داده و با توجه به معيارهاي خود گزينش مي‌كند. از طرفي همان‌طور كه ذكر شد براي ادامه تحصيل در خارج از كشور بايد از مقاطع ابتدايي دانشگاه شروع به تحصيل كرد چرا كه اغلب دانشگاه‌هاي خارج از كشور مدارك تحصيلي دانشگاه‌هاي ايران را چندان معتبر نمي‌دانند.

وضعيت ادامه تحصيل در كشور
در كشور ما مقطع دكتري در رشته شهرسازي و طراحي شهري وجود دارد كه اغلب نيز از گرايش‌هاي برنامه‌ريزي شوري و طراحي شهري گرفته مي‌شود، مقطع شهرسازي در حال حاضر تنها در دانشگاه تهران و در برخي از سال ها مقطع طراحي شهري در دانشگاه شهيد بهشتي تهران ارائه مي‌شود.
شرايط پذيرفته شدن در اين مقطع بسيار وابسته به زمينه و تجارب كاري و همچنين پيشينه‌ي تحقيقات پژوهشي فرد مي‌باشد و صرفاً از طريق آزمون كتبي و يا عملي داوطلبين پذيرفته نخواهد شد.
علاوه بر داشتن امتياز لازم در امتحان كتبي كه از طرف دانشگاه مربوط گرفته مي‌شود افراد در زمينه‌هاي زير نيز سنجيده مي‌شد و با تصميم اعضاي شوراي مربوط كه در هر دانشگاه نيز از اساتيد مربوط به همان دانشگاه دست افراد انتخاب مي‌شوند:
- داشتن پيشينه‌ي مناسب در زمينه‌ي ارائه پژوهش‌هاي علمي و يا مقالات علمي كه به طور مكتوب و رسمي در مجلات معتبر به چاپ رسيده باشد.
- معدل كتبي بالا در مقطع قبلي
برخي نكات وسايل كه از ديد اعضاي هيئت داوري در مورد داوطلب پرسش شد و در صورت ارائه پاسخ مناسب و مطلوب داوران به عنوان امتيازاتي براي انتخاب محسوب مي‌شوند.
شرايط و نتايج به دست آمده از پرسش و پاسخ در قسمت مصاحبه به قدري مهم و اثرگذار است كه افرادي حتي با داشتن امتياز ممتاز در امتحان كتبي و هم چنين معدل بسيار بالا در مقطع قبلي نتوانسته‌اند انتخاب شوند و در مصاحبه رد مي‌شوند.
در نهايت پيش‌زمينه‌اي كه افراد در زمينه‌ي كاري و علمي خود ارائه داده و به دست آورده‌اند بسيار در انتخاب آن‌ها مهم خواهد بود.

توانايي‌هاي لازم براي داوطلبان اين رشته
رشته طراحي شهري به دليل داشتن يك سري ويژگي‌هاي خاص در يادگيري و اجرا مستلزم توانايي‌هايي هرچند معمولي ولي لازم است كه به صورت زير توضيح داده مي‌شوند:
توانايي‌هاي جسمي: توانايي كامل براي حركت، توانايي كامل براي نوشتن و ترسيم كردن با دست‌ها، توانايي كامل براي مشاهده و تشخيص اشياء، بينايي كامل و قدرت تشخيص رنگ‌ها به طور كامل، توانايي لازم براي تكلم سليس و روان و بدون مشكل و قدرت بيان مناسب در بازگويي مسائل.
توانايي‌هاي ذهني و روحي: قدرت محاسبه رياضي، قدرت تجربه و تحليل مسائل و توانايي برقراري ارتباط معنايي بين موارد و موضوعات متنوع و در نهايت داشتن قدرت تحليل قوي از مسائل، توانايي قصور و تجسم فضايي و سه‌بعدي از فضاها و احجام و قدرت به تصوير كشيدن آن‌ها.

چه كساني براي ادامه تحصيل در اين رشته اقدام نكنند
از آنجايي كه اين رشته، رشته‌اي ما بين فن و هنر است و از هر دو بهر دارد و داراي ابعادي مي‌باشد كه متوجه خاص معين رشته است و مرتبط با هر دو موضوع هم تا حدودي مي‌باشد بنابراين افرادي كه اين رشته را انتخاب مي‌كنند در هر دو گرايش بايد علاقه داشته و توانايي لازم را در خود احساس كنند به عنوان مثال افرادي ممكن است احساس كنند در مسائل فني و محاسباتي توانايي دارند اما زماني كه پيشگيري نداشته و علاوه بر ان در اين موضوع ضعف نيز دارند بنابراين توصيه مي‌شود كه افرادي كه از پايه رياضي برخوردار نيستند، افرادي كه در خود توانايي لازم براي تجسم ادراك سه بعدي احساس نركده و هم‌چنين توانايي كافي براي به تصوير كشيدن مطالب و موضوعات ذهني خود را ندارند و هم چنين به مباحث اجتماعي، جامعه‌شناسي و روان‌شناسي و از اين قبيل علاقه نداشته و بيشتر گرايش به مسائل فني و محاسباتي دارند، اين رشته را انتخاب نكنند.

زمينه‌هاي اشتغال
رشته‌ي طراحي شهري در جهان رشته‌ي جوان و نوظهور است. اين قضيه در ايران به مراتب بيشتر و پررنگ‌تر بوده و مي‌توان گفت رشته‌ي نوپايي تلقي مي‌شود كه بدون اغراق شايد تنها در چند سال اخير در ايران كه متجاوز از تعداد انگشتان دست نمي‌شود به صورت خيلي موردي و محدود پروژه‌هايي كه بتوان اطلاق پروژه‌هاي طراحي شهري به آن داد انجام شده است و البته روز به روز توجه مسئوليت و تلاش آن‌ها براي به انجام رساندن و تحقق بخشيدن به اين قبيل پروژه‌ها در شهرهاي ايران بيشتر شده است. از طرفي ايران كشوري است در حال توسعه كه به مرور سعي در بازيابي و بازسازي بهتر فضاهاي شهري خود در جهت ارتقا كيفيت زندگي شهري و جذب بهتر سرمايه‌ها از طرف ديگر دارد. بنابراين لزوم بكارگيري طرح‌هاي طراحي شهري در اين زمينه نيز بيش از پيش اهميت پيدا مي‌كند. در نهايت مي‌توان اظهار كرد با توجه به شرايط و گرايش‌هاي اخير مسئولين در اين زمينه گرچه همچنان اين رشته در مقام اجرا جايگاه واقعي خود را در كشور نيافته است اما، از نظر نياز كشور به آن اين رشته قابل توجه بوده و جزء رشته‌هاي مورد نياز كشور مي‌باشد. پروژه‌هايي كه اخيراً اجرا شده و يا در دست تهيه است حاكي از آن است كه در آينده مي‌توان اين اميد را داشت كه به دور طراحي شهري جايگاه خود را در عرصه‌ي عمل كرده و از آينده‌ي روشن برخوردار شود.

بازار كار در خارج از كشور
رشته‌ي طراحي شهري در زمينه‌ي اجرا و عمل در كشورهاي ديگر خصوصاً كشورهاي توسعه‌يافته و غربي از جايگاه بسيار مناسب‌تري برخوردار بوده كه زمينه‌ي شغلي مناسب فراهم مي‌كند اما از آنجا كه دانشگاه‌هاي خارج از كشور چندان تحصيل كردگان در ايران به رسميت نمي‌شناسند بنابراين با داشتن مدارك تحصيلي كشور بدون تأييد و يا داشتن مدارك تأييد لازم از طرف آن‌ها چندان نمي‌توان به داشتن موقعيت شغلي و با رده‌ي مناسبي در خارج از كشور اميد داشت.

تخصص فارغ‌التحصيلان اين رشته
فارغ‌التحصيلان اين رشته علاوه بر داشتن مهارت‌هايي كه تخصص رشته پايه‌ي خود آن‌ها است، مي‌توانند در موارد زير به طور خاص فعاليت كنند:
- ارائه طرح‌هاي بهسازي، نوسازي و بازسازي در مقياس‌هاي كوچك (در حد يك بلوك شهري يا خيابان) تا مقياس‌هاي بزرگ (در حد منطقه‌ي شهري)
- طرح‌هاي آماده‌سازي زمين
- پروژه‌هاي مرتبط به تهيه اسناد هدايت و چهارچوب طرحي شهري متناسب با مقياس
- ارائه طرح‌هاي موردي در هر پروژه كه مرتبط با طراحي فضاي شهري مي‌شود به عنوان مثال طرح مبلمان شهري يك خيابان يا ميدان
- پروژه‌ها و طرح‌هايي كه در جهت بهسازي و زيباسازي هم چنين بالا بردن كيفيت فضايي و عملكردي فضاهاي شهري مانند ميادين و خيابان‌ها، پارك‌ها، و... مي‌شود.
- ارائه طحر ضابط و معيار براي ساخت برنامه و نماهاي بدنه‌هاي شهري
- طراحي شهري شهرهاي جديد
- طراحي شهري مجموعه‌هاي مسكوني

در چه مكان‌هايي مشغول به كار مي‌شوند
براي مشغول قرار شدن در اين رشته مانند هر رشته ديگر مي‌توان به خورده‌كاري اجرائي و پژوهش و مديريتي اشاره كرد. در بحث مديريتي افراد مي‌توانند در سازمان‌هاي شهرداري‌ها، وزارت مسكن و شهرسازي، شركت عمران شهرهاي سازمان‌هاي زيباسازي استان و شهر سازمان‌ها و مؤسسات وابسته و يا زير مجموعه‌ي آن‌ها مشغول به كار شده علاوه بر اينكه برخي اوقات براي انجام برخي پروژه‌ها نيز در مقام كارشناس مي‌توانند عهده‌دار كارهاي اجرائي نيز باشند ولي جايگاه واقعي انجام كارهاي اجرائي اغلب در مهندسي مشاور شهرسازي و معماري انجام مي‌شود.

 
 

 
 
 
 
 
» جهت دریافت جدول ظرفیت پذیرش این رشته به بخش دانلود مراجعه نمائید.
این بسته آموزشی شامل موارد زیر می باشد:
 • مجموعه کتابهای شرح جامع به تفکیک دروس
  کتابهای شرح جامع در برگیرنده کلیه مطالب درسی – نکات کلیدی – خلاصه مباحث و تستهای طبقه بندی شده موضوعی می باشد.
 • مجموعه کتابهای 10 سال کنکور ارشد به تفکیک دروس
  کتابهای 10 سال کنکور ارشد شامل آزمونهای کارشناسی ارشد 10 سال کنکور تا سال 95 (سراسری – آزاد) می باشد که با پاسخهای تشریحی همراه با ارائه رفرنسهای مرجع طرح سوالات می باشد)
 • فیلم آموزشی زبان عمومی
  این فیلم بر اساس کتاب زبان عمومی انتشارات ارشد تدوین شده و در اختیار شما قرار می گیرد.
  شایان ذکر است علاوه بر کتاب زبان عمومی، کتاب متون تخصصی به زبان انگلیسی به تفکیک رشته ها و کتاب 10 سال کنکور ارشد در دروس زبان (به تفکیک رشته ها) به داوطلبان ارائه می شود.
 • مجموعه آزمونهای خودسنجی
 • فلش کارت (ویژه شبهای قبل از آزمون)
 • مجموعه سی دی های آزمون ساز
FAIL (the browser should render some flash content, not this).